fb pixel

A modern fogászat célja, hogy a természetes fogakat a lehető leghosszabb ideig megőrizzük. Azonban vannak olyan esetek, amikor egy fog annyira károsodott, hogy már nem menthető meg, és a fogorvos a kihúzását javasolja. De mikor válik egy fog menthetetlenné? Nézzük meg a leggyakoribb okokat!

  1. Súlyos fogszuvasodás

A fogszuvasodás korai stádiumában töméssel vagy inlay/onlay betéttel orvosolható a probléma. Azonban, ha a szuvasodás túl mélyre hatol, és eléri a fogbélkamrát, a fog már nem mindig menthető meg gyökérkezeléssel. Ha a fertőzés a gyökércsatornákon túl terjed, a foghúzás elkerülhetetlenné válhat.

  1. Kiterjedt fogágybetegség

A fogágybetegség (parodontitis) előrehaladott állapotban a fogak kilazulásához vezethet. Ha a csontállomány jelentősen visszahúzódik, és a fog már nem stabil, a fogorvos sok esetben a fog eltávolítását javasolja, hogy megakadályozza a további csontvesztést és fertőzéseket.

  1. Fogtörés és repedések

Egy kisebb repedés vagy törés még gyakran megmenthető fogászati koronával vagy betéttel. Ha azonban a törés a foggyökeret is érinti, vagy hosszanti irányú, akkor a fog megtartása már nem lehetséges. Ilyen esetekben a fog kihúzása a legjobb megoldás.

  1. Ismételt sikertelen gyökérkezelések

A gyökérkezelés célja, hogy a fertőzött fogbél eltávolításával megmentsük a fogat. Ha azonban egy fog többször is begyullad, vagy a gyökércsatornákban visszatérő fertőzések alakulnak ki, az újabb beavatkozások már nem mindig vezetnek sikerre, és a foghúzás válhat az egyetlen megoldássá.

  1. Fogszabályozási vagy protetikai okok

Bizonyos esetekben egy fog eltávolítása nem betegség, hanem egyéb fogászati kezelések miatt szükséges. Ha például a fogak torlódnak, egy vagy több fog eltávolítása segíthet a megfelelő harapás kialakításában. Emellett, ha egy fog már annyira károsodott, hogy nem lehet rá stabil hidat vagy koronát készíteni, a foghúzás után implantátummal vagy más fogpótlással pótolható.

Hogyan előzhető meg a fogak menthetetlenné válása?

A rendszeres fogorvosi ellenőrzések és a megfelelő szájhigiénia kulcsfontosságúak a fogak hosszú távú megőrzéséhez. A napi kétszeri fogmosás, a fogselyem használata és az egészséges étrend segíthet minimalizálni a fogszuvasodás és fogágybetegségek kockázatát. Ha bármilyen fogfájást, érzékenységet vagy egyéb problémát észlel, érdemes minél előbb fogorvoshoz fordulni, hogy elkerülhető legyen a fogak elvesztése.

Ha kérdése van, vagy szeretne időpontot foglalni, keresse rendelőnket bizalommal!

„Széles mosollyal várjuk és engedjük el!”

Üzenetküldés