A fogszabályozás segít a tökéletes mosoly elérésében, de a kezelés ideje alatt a megfelelő szájhigiénia fenntartása különösen fontos. A fogszabályzók, legyenek akár rögzítettek vagy kivehetők, megnehezíthetik a fogtisztítást, ami növelheti a fogszuvasodás, az ínygyulladás és az elszíneződés kockázatát. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan ápolhatod fogaidat és fogszabályozódat hatékonyan a kezelés teljes időtartama alatt.
1. Válassz megfelelő fogkefét!
A hagyományos fogkefék mellett érdemes olyan speciális fogkeféket használni, amelyeket kifejezetten fogszabályzót viselők számára fejlesztettek ki. Ezek közül a legnépszerűbbek:
⦁ Puha sörtéjű fogkefe: Kíméletes az ínyhez, de hatékonyan eltávolítja a lepedéket.
⦁ Interdentális (fogköztisztító) kefe: Segít a fogszabályzó drótjai és a fogak közötti részek tisztításában.
⦁ Elektromos fogkefe: Gyorsabb és alaposabb tisztítást tesz lehetővé, különösen a nehezen elérhető területeken.
2. Használj fogselymet és speciális fogköztisztító eszközöket!
Fogszabályzó viselése mellett a hagyományos fogselyemmel nehéz lehet elérni a fogak közötti réseket, ezért érdemes speciális fogselymet vagy fogselyem-befűzőt használni. Alternatívaként a fogköztisztító kefék és az orális irrigátorok (vízsugár alapú tisztítók) is kiválóan eltávolítják a lepedéket és az ételmaradékokat.
3. Válassz megfelelő fogkrémet és szájvizet!
A fluoridos fogkrémek segítenek megerősíteni a fogzománcot és csökkenteni a fogszuvasodás kockázatát. Érdemes alkoholt nem tartalmazó szájvizet használni, amely segít a baktériumok elleni védekezésben és friss leheletet biztosít.
4. Figyelj az étkezésre!
Bizonyos ételek és italok könnyen károsíthatják a fogszabályzót és hozzájárulhatnak a fogszuvasodáshoz. Íme néhány szabály, amit érdemes betartani:
⦁ Kerüld a ragacsos, kemény és cukros ételeket, például a karamellát, a rágógumit és a kemény cukorkákat, mert ezek letörhetik a bracketeket és nehezen tisztíthatók.
⦁ Óvatosan fogyaszd a szénsavas és savas italokat, mivel ezek károsíthatják a fogzománcot és elősegíthetik a foltok kialakulását.
⦁ Fogyassz kalcium- és foszfortartalmú ételeket, például tejtermékeket, halat és dióféléket, amelyek segítik a fogak erősödését.
5. Tartsd be a rendszeres fogorvosi ellenőrzéseket!
Fogszabályozás ideje alatt különösen fontos, hogy rendszeresen ellátogass a fogorvoshoz és a fogszabályozó szakorvoshoz. Az ellenőrzések során nemcsak a készülék állapotát vizsgálják meg, hanem segítenek a megfelelő szájhigiénia fenntartásában is.
6. Tisztítsd megfelelően a kivehető fogszabályzót!
Ha kivehető fogszabályzót viselsz, akkor azt naponta meg kell tisztítani fogkefével és fogkrémmel vagy speciális tisztítótablettával. Kerüld a forró víz használatát, mert az deformálhatja a készüléket.
Összegzés
A fogszabályozás hosszú távú befektetés a szép és egészséges mosoly érdekében, de a megfelelő szájhigiénia elengedhetetlen a sikeres eredményhez. A megfelelő fogmosási technika, a speciális eszközök használata és a rendszeres fogorvosi ellenőrzések segítenek megelőzni a fogszuvasodást és az ínyproblémákat. Ha odafigyelsz a fogápolásra a kezelés alatt, a fogszabályzó eltávolítása után tökéletes és egészséges mosollyal büszkélkedhetsz!
„Széles mosollyal várjuk és engedjük el!”
